1970’li Yıllarda kalp hastalıkları üzerinde  birçok  bilimsel araştırmalar  yapıldı. Araştırmalar sonunda  bilim insanları, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların, diğer bölge insanlarından daha az kalp hastalığına yakalandığını görünce zeytinyağı ile ilgili bilimsel araştırmaları hızlandırdılar.

          Zeytinyağı uzun ömürlü asırlık zeytin ağaçlarının meyvesinden elde edilir. Zeytinyağı elde edilme şekliyle natürel bir üründür.  Çünkü zeytin meyvesinden Zeytinyağı elde edilirken hiçbir kimyasal kullanılmaz, sadece su kullanılır. Üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığı soğuk sıkımda artı 27 dereceyi ,  normal sıkımda vücut ısısı sıcaklığı sayılan 36-37 dereceyi geçmez. Bu nedenle zeytinyağının içindeki vitaminler, fenoller  ve diğer antioksidanlar  değerinden hiçbir şey kaybetmez.  Evde sıktığımız taze meyve suyu gibi doğal olurlar.  

           Zeytinyağı, protein, tuz, karbonhidrat ve kolesterol içermez. Zeytinyağı tansiyonu kontrol  altında tutar. Tam bir kalp dostudur. İçerisindeki fenoller ve antioksidanlar   kansere karşı  bizi korur,     hücrelerimizi yeniler,  yaşlanmamızı geciktirir. UZUN YAŞAMIN SIRRI ZEYTİNYAĞI’NDA  GİZLİDİR.

              Zeytinyağı aynı zamanda safra taşları oluşmasını önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Yaşlılarda kemik erimesini yavaşlatır. Zeytinyağı ayrıca çocuk sağlığı için çok faydalıdır. Çünkü içerisinde oleik  asid, linoleik asid  ve linolenik asid gibi birçok yağ asidi vardır. Bu yağ asitleri anne sütünden sonra en çok zeytinyağında bulunmakta olup  çocuk sağlığı  ve gelişimi için çok  önemlidir.  

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.