İstanbul UNIBIKE  Fuarı Nisan 2019 dan izlenimler

Özgürlüğe açıldığımız bisikletler ilk icadından beri birçok insanın tutkusu olmuştur. İnanılmaz bir hız çılgınlığında oradan oraya koşuşturduğumuz günümüzde anın tadını çıkarmanın bir simgesidir bisiklet. Biz de kendi hızıyla yaşamak isteyen bireyler olarak bu güzel arkadaşlarımızla biraraya gelmek için İstanbul UNIBIKE bisiklet Nisan 2019 fuarını heyecanla ziyaret ettik.

Fuardan ilk izlenimler

Türkiye’de daha önce motorsiklet ve bisiklet fuarı birlikte yapılıyordu.  Motorsiklet fuarı şubat ayında yapıldı. İlk defa geçen yıl tek başına bisiklet fuarı Unibike adıyla İstanbul’da Nisan ayında 2019 yılında kapılarını açtı. Bu yıl ikincisi gerçekleşen unibike fuarı Yenikapı İstanbul Avrasya Sanat ve Gösteri Merkezi‘nde yer aldı. Fuarda 25 firma ve yaklaşık 100’e yakın marka vardı. Destekçiler Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Alem FM, Lig Radyo, Nestle ve Kırk Zade Türk Kahvesi’ydi. Fuara giriş için 10 TL  ücret ödedik.

Fuarın açıldığı gün oradaydık. Ziyaretçi sayısının az olduğunu üzülerek gördük. Toplamda on beş binin üzerinde kişi fuarı ziyaret etti. Ziyaretçinin fazla olmaması heyecan düzeyini maalesef azaltmıştı. Yine de programın doluluğu macera tutkumuzu tetikleyip bize görsel bir şölen yaşattı. Bisikletseverlerin yeni ürünlerle buluştuğu fuarda bazı firmalar satış da yaparken bazılarının amacı sadece markalarının tanıtımıydı.

orbea

bıke... bisiklet... velosıpet...

Yeni bir marka olan Wilier hemen girişte sağda ilginç bisikletleriyle dikkatimizi çekti.

Ardından Trek’in standı karşıladı bizi, adeta şov yapmıştı. İkisinin de standları gayet zengindi. Karbon yarış bisikletleri, İniş ve MTB dağ bisikletleri… Titreşimi azaltan isospeed sistemi, sele borusunda gizli ayarlanabilen amortisor sistemi, kablosuz vites sistemi, hayat boyu garantili şasisiyle toplam ağırlık 6,8kg inanılmaz hafif. Trek takımının 2020 de kullanacağı Domane SLR serisi bisikletler, yaklaşık yüzbin liralık fiyatıyla airobike hız bisikleti.  

Dünyayı gezen tek Türk bİsİkletİ

Dünyayı gezen tek Türk bisikleti ve Gürkan Genç’li posteri de görmek heyecan vericiydi. Kron sponsorluğunda gerçekleşen bu etkinlik takdir edilmeye değer.  Bu dünya turunu https://www.gurkangenc.com/dunya-turu/  linkinden takip edebilirsiniz. Kron’un evde kondisyon bisikletleri de farklıydı.

Liv

İlk defa gördüğüm renkleri dikkat çeken Liv marka bisikleti de beğeninize sunmak isterim.

citybike

En çok dikkatimi çeken Bisiklet türü de citybike’lar. Özellikle Carraro ve Bisan da güzel citybike’lar vardı.

orbea

Orbea bir diğer dikkat çeken bisiklet.

Ghost, Lapierre ve Scott standları çok sönüktü.

Kendine ait standı olmayan markalar olması üzücüydü.

Efsane Bİsan Gerİ Döndü

Çocukluğumuzun hatıralarına bizi alıp götüren efsane Bisan muhteşem modellerle geri döndü.

Argon
18

Astana takımının da kullandığı Argon18 marka bisiklet ilginçti. Argon ismini bisikletin şasisini argon kaynağı ile yaptığı için vermiş. Aynı zamanda argon elementi periyodik cetvelin 18. elementidir.

Alman bayan reklam yüzü ile bir de instagram da bisanofficial hesabıyla kampanya ve sürpriz hediye çekilişi yaptı.

Corelli ilk alüminyum bisiklet yapan Türk firması olmasıyla övgüyü hak ediyor.

Tek teker standı da ilginç görüntüler sergiledi. İsteyen deneme yapabiliyordu.

Sedona, Mosso, Ktm, Merida, Sram, Shimano nun da standları vardı.

Yeşİlay

Yeşilay’ın sağlıklı yaşam temalı standı da Yeşilaycı biri olarak takdir etmem gerek diye düşünüyorum. Katılanların karikatürünü çiziyorlardı, ben de çizdirdim bir karikatür. Yeşilay’ın daha etkin şekilde hayat içinde olmasını temenni ederim.

Viola Brand'ın yaptığı bİsİklet şovunu da görme fırsatı oldu.

Bİsİklet üzerİne Söyleşİler de vardı;

‘İstanbul bİsİkletle ne kadar mümkün?’

‘Doğru Bİsİklet Seçimi’

‘Bİsİklet Sürüş Teknİklerİ’

 ‘Tek Teker Üzerİnde Keman Çalınır Mı?’

‘Bİsİklet Ve Sİvİl Toplum Söyleşİsİ’

‘Ahmet Mumcu İle Yol Hİkayelerİ’

ve ürün tanıtımları.

Bisiklete ilginin daha da artması dileklerimizle…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.