SÜSLEME TEMA KURULUMU

WP süsleme tema kurulumu ile gerçekleşir. WP in içini süslememiz için bize farklı şablonlar sunan altyapılar vardır. Bunlar Theme(Tema) olarak adlandırılır. Sitemizin yapısına göre  Theme(Tema) seçimi şekillenir. E-ticaret sitesi, şahsi blog, veteriner, petshop, restoran, hangi alana ilgimiz varsa bu düşünce doğrultusunda bir Theme(Tema) seçeriz. Önemli olan Theme(Tema) seçerken Wp, SEO uyumlu olması, hızlı vs. vs. gibi ayrıntılar incelenerek seçilir. Böylece süslememiz güzel olsun. Tema kurulumu acele edilmeden iyi araştırarak atılması gerekli bir adım. Sonra yapılan Theme(Tema) değişikliği çok tavsiye edilmez.

Theme(Tema)lar ücretli veya ücretsiz olarak ikiye ayrılır. Sitemizin içeriğine göre bu şekillenir. WP ye uyumlu Theme(Tema) ları themeforest adresinden veya farklı Theme(Tema) satan sitelerden farklı tema seçenekleri incelenebilir.

Bu incelememiz yapıldıysa aynı zamanda 1. bölümden Görünüm Tema / Add New(Yeni ekle) den size birçok Theme(Tema) seçeneği sunar. Burada WP size önceden yüklenmiş temaları ve yükleyebileceğiniz temaları sunar.

Ben ücretsiz temalardan Astra yı göstereceğim. Tema Ara da ASTRA yazıyorum. Çıkan astra resmi üzerinde Details and Prewiev(Detaylar ve Ön izleme) tıklayıp ayrıntıları inceleyebiliriz.  

Gördüğünüz  gibi ASTRA 5* almış. Altında ayrıntılar kısmında tanıtıyor. ‘Astra, blog, kişisel portföy, işletme web sitesi ve WooCommerce mağazası için uygun, hızlı, tamamen özelleştirilebilir ve güzel WordPress temasıdır. Çok hafiftir (ön uçta 50KB’den az) ve benzersiz bir hız sunar. SEO göz önünde bulundurularak inşa edilen Astra, Schema.org kodu entegre olarak gelir ve arama motorlarının sitenizi sevmesi için Native AMP’ye hazırdır. Elementor, Beaver Builder, Görsel Besteci, SiteOrigin, Divi, vb.Gibi tüm sayfa oluşturucuları ile mükemmel bir şekilde çalıştığı için özel özellikler ve şablonlar sunar. Düzenli olarak güncellenir. Mükemmel bir temel tema mı arıyorsunuz? Başka yerde arama. Astra, her türlü web sitesini oluşturmak için kullanabileceğiniz hızlı, tamamen özelleştirilebilir ve WooCommerce hazır temasıdır!’ Beni bu açıklama ikna etti ve şu an gördüğünüz bloğum Astra olarak devam ediyor. Yani hala ücretsiz temayla devam ediyorum. Karar sizin. Ben yüklemeye geçiyorum.

Install(Yükle) ile önce yüklüyoruz. Daha sonra Activate(Çalıştır) ile aktif hale getiriyoruz.

Böylece temamız yüklendi. Astra’nın sağlıklı çalışması için bir eklenti kurmamız gerekiyor. Böylece eklenti nasıl kurulur bunu da görmüş olalım.

  1. Bölümden Eklentiler(Plugin), Yeni ekle(Add New) den arama(Keyword) yerine Astra Starter Sites yazıyoruz.

Keyword yerine ‘Astra starter sites’ yazıp, çıkan (resimde sol üstteki) menüden buluyor ve Şimdi Yükle(Install Now) tıklıyoruz. 

Yükledikten sonra Aktıf(Activate)  ediyoruz.

  1. Bölümden Görünüm(Appearange), Astra Sites,

Buradan sayfaları hazırlamayı düşündüğümüz bir arayüz programı seçiyoruz. Ben Elementor seçtim.

Burada ise Astra’nın Elementor ile bize sunduğu alternatif şablonlara(Starter Templates) bakıyoruz. İsterseniz birini tercih edersiniz, Seçtiğiniz şablon size hazır Home, About, Projects, Sevices, Blog, Contact, Take Action, sayfalar sunar biz içeriği değiştiririz veya buradan seçmeden tamamen özgün tasarımlar yaparız. 

Ben buradan hazır bir şablon seçeceğim. Outdoor Adventure seçiyor ve tıklıyorum.

Install plugins, dedim ve sonra Import This Site, Ok(Tamam) ı tıkla.

Done View Site tıkla. 

Gördüğünüz gibi modern bir siteniz hazır artık hazır. Yukarıdaki projects sayfamız. Aşağıda ise Anasayfa(Home) mız görülüyor.

About sekmesine tıklarsak Hakkımızda (Who we are?) sayfamız.

Eve teslim, evde bakım, teslim (Services) hizmetlerimiz varsa bu sayfaya

Değişik projelerimizi (Projects) burada anlatabiliriz.

Blog yazılarınızı buraya yazabilirsiniz.

İletişim(Contact) bilgilerinizi buraya yazabilirsiniz.

Vay be dedirtti mi? bilmem ama bence güzel bir sitemiz olacak gibi. Ne dersiniz?

Bize içeriği değiştirip güzel yazılar yazmak kaldı.

Bu kadar mı? Tabi ki hayır. Birçok ayrıntı geçtik. Bunların tek tek ele alınması gerekiyor.

Bu yazımda WP in süslememiz için bize farklı şablonlar sun an altyapılarını gördük. Sitemizin yapısına göre  Theme(Tema) seçimi yapmamız gerektiğini gördük. E-ticaret sitesi, şahsi blog, veteriner, petshop, restoran, hangi alana ilgimiz varsa bu düşünce doğrultusunda bir Theme(Tema) seçmemiz gerektiği belli oldu. Theme(Tema) seçerken Wp, SEO uyumlu olması, hızlı vs. vs. gibi ayrıntılara dikkat etmemiz gerektiği gerçeği anlatıldı. Böylece süslememiz güzel olsun. Tema kurulumu acele edilmeden iyi araştırarak atılması gerekli bir adım. Sonra yapılan Theme(Tema) değişikliği çok tavsiye etmeyiz. Theme(Tema) ları themeforest adresinden veya farklı Theme(Tema) satan sitelerden farklı tema seçenekleri incelenebilir. 

Theme(Tema) kurulumu tamamlandıysa artık ‘Benim Bloğum’ diyeceğimiz adımlara geldi sıra. Özelleştirme.

SİTEMİZİ ÖZELLEŞTİRİP (CUSTOMİZE) GENEL GÖRÜNÜMÜNÜ DEĞİŞTİRELİM

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.