Sevgililer Günü

Sevmek ve sevilebilmek herkesin karı değil.

Gündem blogger şafak

 

Sevgililer Günü Ayın Kaçında, her yılın 14 Şubat günü Dünyanın birçok ülkesinde kutlanır. Sevelim sevilelim. Fakat ne yazık ki candan beklentisiz sevmek ve sevilebilmek herkesin karı değil.

Sevgililer Günü Bahanesiyle İlişkilerimizi Test Edelim
Aktif dinleme

Öncelikle iyi bir ilişkiyi başlatmak Merhaba …….., Nasılsınız….. gibi ifadelerle başlar. Samimiyet ilerlerken karşıdakinin fikirlerine değer vermek, hep konuşmak yerine dinlemeyi de becerebilmek önemlidir. Karşılıklı ve dengeli söz almak. Muhatabın sözünü kesmemek. Aktif dinlemenin sonunda bazen özetleme yaparak sevdiğimiz kişiye ilgilendiğimizi ve önemsediğimiz hissini veririz.

Beden dili

En iyi iletişimi bedenimiz yapar. Jestler, mimikler, beden duruşu(dik oturuş,eğik oturuş ) iletişimde, sevgimizi gösterme de  çok önemlidir. Çocuklar; özellikle akıl hastaları beden dilinden iyi anlar. Bunların sezgisel güçleri kuvvetlidir. Ayrıca iletişimde göz ilişkisi de çok önemlidir. Kişiye bakarak onu etkileyerek konuşma önemlidir. Ruhsal problemi olanlar, depresif insanlar… göz ilişkisinde bulunamazlar.

Samimi olmak

Sevdiğimize inandığımız kişiyi doğru tanımak önemlidir. Karşımızdaki kişiyi tanımak için ona sorular sorarız. Soru sorma kişiye yeni bir bakış açısı kazandırır. Ancak soru sorarken kişi sorgulanıyor hissine kapılmamalıdır. İçten olmak herzaman önemlidir.

Güven

Sevginin en büyük göstergesi güvendir. Güven kişinin güç duygusundan kaynaklanır. Kendisine güvenen kişi başkasına da güvenir. Başkasına güvenmeyen kişi kendisine de güvenmez. Bunu kendine aşırı güven ile karıştırmamak gerek. Bunun temelinde güvensizlik yatar. Bu narsistik( kendini beğenmişlik) belirtisidir. Bu ”Ben Her şeyi yaparım, ben her şeyi bilirim…”anlayışıdır.

Özeleştiri

Karşılıklı sevgide önemli hususlardan biri de özeleştiridir. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına atasözü ne güzel anlatır bunu. İnsanları eleştirmeden önce olumlu yönleri üzerinde durmak gerekir. Bu eleştirilerin daha yapıcı olmasını sağlar. Sevginin devamlılığını sağlar. Sevdiklerimizi hatasıyla kabul edip karşılıklı anlayışla aşılamayacak engel kalmaz. Yoksa bir yastıkta kırkyıllar koca bir ömür nasıl geçer.  Herkese sevgi dolu, dost dolu mutlu günlere.

ŞİİR

Aşk Hali

Hak-kı keşf-etmeyen sevdim diyemez:
Sevmeyen, Hak nedir? Zaten bilemez.

Yaşamak sevmektir, yârin hayali;
Sevenin kalbidir, aşkın menzili.

Aşıkın arzusu, yârin hayali;
Gören mecnun olur, görmeyen deli.

Aşka talib olan çeker cefayı;
Sevmeyen ne bilir aşkı, vefayı?

Aşığın kalbidir, yârin mekanı;
Yâr için fedadır aşığın canı.

Aşk şarabı içen, sarhoş ayılmaz;
Seven, sevdiğinden ölse ayrılmaz.

Aşk başa gelince mekan dar gelir;
Seven kalbe yârsız hayat ar gelir.

Aşk ateşi yaka yaka pişirir;
Köle eder tacdan-tahttan düşürür.

Aşk: deyince sır perdesi açılır;
Yâr aşkıyla candan-serden geçilir.

Ömer Albayrak

Peki sevgililer günü gerçek hikayesi nedir? Sevgililer gününün tarihçesi.

Kökeni Roma Kilisesine dayanır. Bazı ülkeler Aziz Valentin Günü oalarak adlandırır. Kapitalizmin her nesneyi bir ticari metaı olarak görmesinden dolayı bu günde de hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar ciddi şekilde artar.

Sevgililer gününün kökeni putperest Roma dönemi

Sevgililer Günü’nün kökeni Roma döneminin putperest olduğu zamana kadar dayanır. 270 yılında Roma İmparatoru II. Claudius işe yaramadığı gerekçesiyle evliliği yasaklar. Yasağa uymayan Hristiyan Aziz Valentin iki genci evlendirir ve yakalanır. 24 Şubat 270’te idam edilir.

İlk resmi sevgililer günü

İlk resmi Aziz Valentine günü Papa Gelasius tarafından 400’lü yılların sonunda 14 Şubat’ta ilan edildi.  Bu kutlamalarda erkekler bir kutunun içine atılmış kağıtlardan kızların ismini çekiyordu. Festival boyunca bu eşleşmede bir araya gelen çiftler sevgili oluyor, hatta belki de evleniyordu. Daha sonra ise bu festival Aziz Valentine adına bir kutlama gününe dönüştü. Papa 469’da Hristiyanlığa uymayan bu bayramı yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi ve kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı.

Sevgililer gününde kart gönderme geleneği ne zaman başladı?

Romalı gençler tarafından Aziz Valentine’e adanan 14 Şubat gününde sevdikleri, beğendikleri kızlara kart gönderme geleneğini başlattılar. Hristiyanlık yayıldıkça, bu özel günde sevgiliye kart gönderme adeti de yayıldı. Bugüne kalan en eski Valentine kartı, Orleans Dükü IX. Charles2in (1550-1574) Londra Kulesi’nde hapis olan karısına gönderdiği karttır.
1797’ye gelindiğinde ise İngiltere’de gençlerin Valentin Günü’nde kullanmaları için hazır aşk kartları piyasaya çıktı. 1870’te gönderilen kart sayısı yirmibeşbin civarındaydı. Herşey yolunda gitmedi.

İmha edilen onbinlerce Valentine Card

1880’lerde Chicago da on binlerce kart ahlaka aykırı olduğu için posta yetkilileri tarafından “iletilemez” bulunmuştu. İmha edildi.
Ülkemizde 90’lı yıllarda bu gün yalnızca belirli bir kesim tarafından kutlanırken 2000’li yılların başından itibaren çok yaygın bir şekilde kutlanır oldu. Siyasiler, magazin, internet popülerleşmesine destek oldu.

Sonuç olarak

Günümüzde  dünyada milyonlarca kişi Sevgililer Günü’nü kutluyor. Sevgililer günü hediye önerileri alıyor, veriyor. Hediyeleşiliyor.  Hediyeleşmenin nesi  kötü olabilir. Kimi bu güne Valentines day diyor. Kimi Sevglililer günü. Sevdikleriyle güzel anlar paylaşıyor, harika anılar yaşıyor. Bu anları ölümsüzleştirecek etkinliklerde bulunuyor. Her günün sevgililer günü gibi sevdiklerinizle beraber geçmesi dileğimle. 

Don’t forget.

The best Valentines day idea is your love.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.