RC kelimesinin açılımı “Radio veya Remote Control” olarak ingilizceden gelir. 

İnsanoğlu geçmişten günümüze hep uçmayı hayal etmiştir. Bizim tarihimizde Hazerfen Ahmet Çelebi uçma hayallerini gerçekleştiren ilk örneklerdendir. Çoğunlukla bu uçma hayalinin sonucu hüsranla tamamlanmıştır. 1900’lü yıllarda uçak insan hayatına daha fazla girmeye başlamıştır. Savaşlarda kullanılmıştır ve bu savaşlarla modeller gelişmiş uçak modelleri çoğalmıştır. Zaman geçtikçe insanlar planör tarzı uçaklarla gökte süzülmüşler ve günümüzün en hızlı transfer araçları haline gelmişlerdir. İnsanların kafasında artık uçmak değil uçurma fikri daha çok yaygınlaşmıştır. Yine uçurtmalarla başlayan bu serüven ilk olarak ünlü uçak motoru üreticileri tarafından yaptıkları uçak motorlarının micro biçimlerini üretmeye devam etmiştir. Günümüzde RC araçlar dediğimizde Arabalar, Helikopterler, Quadcopter ve Uçaklar büyük ilgi görmektedir. Özellikle RC uçak modellerinin çok tutulan bir model olmasının en büyük sebebi biraz önce bahsettiğimiz insanoğlunun uçma ve uçurtma özlemini RC uçakla sona erdirmesidir.

Uçak modelleri

Uçak modellerinin 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar  Eğitim (Üstten Kanatlı ) Modeller , Akrobasi Modelleri , Planör ve Scale(Ölçekli) diye adlandırılan modelleridir.

Eğitim modelleri, üstten kanatlı modellerdir. Bu modellerde tek motor ile uçuş sağlanmaktadır. RC uçak model hobisine ilk başlayacak kişilere tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı Eğitim modeli denir. Kanatları motor hizasının üstünde kaldığı için kontrolü ve özellikle uçuş sonrası indirmeleri daha kolaydır.

Akrobasi modelleri , şov modeli olarak bilinir. Eğitim modelinde olduğu gibi bu modelde de tek motor kullanılır. Tek motor kullanımında ki amaç havada yapılan hareketlerin daha kolay yapılması için tek motor kullanılır. Kanatları motor hizasındadır. Bunun avantajı manevraları ve yaptığı hareketleri kolay bir şekilde yapmasını sağlar.

Planör modeller, ince çıtalar ile oluşan bir modeldir. Kanat uzunluğu diğer modellere göre çok uzundur. Planör modellerindeki amaç hiç kalkış pistine ihtiyaç duymamasıdır. Kalkışı elinizden atarak sağlayabilen bu model maliyet açısındanda diğer modellerden daha uygundur. Herhangi bir düşme sorunu yaşadığınızda neredeyse sıfır hasar almaktadır.

Scale (Ölçekli) modeller, Gerçekte var olan uçak modellerinin ölçekli olarak birebir küçültülmüş modelleridir. Bu modellerde neredeyse gerçeğindeki tüm detaylar bulunur, gerçekçi olan bu modellerde diğer modellere nazaran daha fazla özellik bulunmaktadır. Bu yüzden diğer RC uçaklara göre daha pahalıdırlar.

RC uçaklar her zaman insanların dikkatini üzerinde toplamıştır. Bu hobiyi seçmenizdeki temel amaç sizin uçma isteği içinde olmanızdır. RC uçak model çeşitlerini kendinize uygun olanı, yapabileceğinize inandığınız modeli profesyonel bir model uçak eğitmeninden destek alarak seçmeniz gerekir.

Tüm profesyonel model araçlarda insanların yaşadığı temel sorun ise fiyatlar. Oyuncak firmalarının model araç adı altında sattığı uçak, helikopter, araba, drone, planör aslında şekil itibari ile modele benzemekle birlikte özellik, kalite, yedek parça, ürün kabiliyeti, gibi birçok faktörden yoksundurlar. Fakat bilmeyen kişiler bu oyuncakları gerçek modeller ile kıyasladıkları için hayal kırıklıkları ve maddi farklılıklar ile karşılaşmaktalar.

gerçek model araçlar sadece profesyonel model mağazalarında bulunurlar.

Ülkemizde az sayıda da olsa bu ürünlere ulaşabileceğiniz mağazalar vardır. Bunlardan en önde geleni İzmir de OK Model. Burayı her türlü ihtiyacınız için tavsiye ederim. Tüm bilgilerim ve buradaki yazılarda da kendilerinden her zaman yardım gördüm. Teşekkürlerimi belirtmek isterim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.