RC arabalarla nasıl başladı bu serüven?

Nitrolu RC arabalar, Elektrikli RC arabalar, Offroad RC arabalar, Onroad RC arabalar, Drift yapan RC arabalar, Touring için dizayn edilmiş RC arabalar Yarışları izlemeler, Yarışmacılarla sohbetler derken kendi RC arabamızı aldık.

deneyerek öğrenme

Motor, Servo, Pil, Kumanda, Şarj cihazı, Ayarlar derken birçok şeyi deneme yanılma yoluyla öğrendik.

Sizlerin de bu hobiye adım atarken düştüğüm hatalara düşmemenizi sağlamak amacıyla yazıyorum.

Dijital Derece

Mesela dijital derece almamız gerektiğini söylediler. Aynı derece eczane de 30 tl iken gidip rc satan bir yerden 150 tl verip aldık.

Rulman SKF

Rulman almamız gerekti. Sanayi de rulman satan yerlerde skf marka 5 tl,  isveç malı olursa 10 tl. Biz ise 25 30 tl dan rulman aldık.

analog buzzer

Elektronik pil kullanıyoruz. 3.3 V değerindeki enerji pilin içinde  kalmalı yoksa pilin hücreleri ölüyor. Bunu ayarlamak için buzzer kullanıyoruz, RC çalışırken ötüyor biz de ayarlıyoruz ötüyor, ona göre şarj ediyoruz. Balansöre takıyoruz, pilin ömrünü uzatmaya çalışıyoruz. 3-5 deniyoruz yine şişiyor piller. Kaç tane pil öldürdük böyle? Piller ölünce şişiyor. Buzzer alıyoruz analog veriyor. En pahalı buzzer ve pilleri alıyoruz. Bozuyoruz buzzerı,  şişiriyoruz pilleri. Tekrar bize analog veriyor.  Digital vermiyor.  Digital yok mu? Ya abi neden dijital vardı da vermedin bize? Cevap: Sormadın ki.  Acı bir tecrübe olarak kalıyor.

Pili kurtarabilirsin

Bu arada pili kurtarma da var. Çok geçte olsa bunu da öğrendik. 0.9v da yavaş yavaş şarj edersen düzeliyor. full dolamadan pil 4 te öter. Tekrar ayarlıyoruz 0,9v, tekrar… şarjda 7.4v da görene kadar devam ediyoruz..

os

Bir RC araba aldım. Japon OS marka  çok güçlü motoru var. Şasi de aldık. Bu arabanın rodajı zordur, sıkıdır, ben yapıyım dedi satan arkadaş. Tamam dedik ben rodaj yaptıktan sonra sizde 2 depo nitroyla rodaj yaparsınız sonra devam edersiniz. Müthiş heyecanlıyız.  Starter box lazım, elle çalışmıyor.  Tam yapıştıracağız  motor çalışmıyor. Denedik falan olmadı anlayamadık… Geri götürdük.

Çıkarma Aparatı

Tekerlek, dönen her yer diferansiyel, starter box ta pil, rulmanlar hepsi için çıkartma aparatı lazım. Orjinal pahalı. Sanayide yaptırdım 10tl ye.

Navarovski

İtalyan motor navarovski. İngiliz miraj. Nitrometan motorlarda tolerans az bunlarda toleransta geniş. Acayip sağlam motorlar. Artık üretimleri yok sanırım. Ne yapsak bozamadık. Hava filtre taktık. Toprakta sürdük. Toz çekiyor. Aylar sonra tekrar çalışır. Hatta en sonunda parçaladık. Krankkolu mil vs. birleştirdik yine çalıştı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.