PREMIER LEAGUE 2019/20 10/08/2019

WEST HAM UNITED (0) – MANCHESTER CITY (5)

İngiltere Premier Ligi’nin ilk haftasında Manchester City kaldığı yerden devam etti ve West Ham United’ı 5 golle geçti. West Ham United iyi oyuncuları olmasına rağmen farklı mağlup oldu. Bunun en büyük nedeni elbette Manchester City’nin çok kaliteli futbolcularının olması ve Pep Guardialo’nun elindeki futbolculardan en yüksek verimi alabilmesi. Ama bu West Ham United’ın ezileceği anlamına gelmemeli. Öncelikle maç içerisinde West Ham United’ın futbolcularına bakacak olursak Wilshere, Antonio ve Lanzini’nin defansa pek bir yardımda bulunmadığını görüyoruz ki zaten Lanzini ve Wilshere’ın defansa yardım etmemesi demek orta saha hakimiyetinin tamamen rakibe bırakılması demek. Antonio’nun defansa yardım etmemesi de ilk golde gördüğümüz gibi bek oyuncusunun rahatlıkla bindirip atağa destek verebilmesine olanak sağlıyor. 4-2-3-1 dizilişinde sorun yoktu ama bence Pellegrini defansa daha iyi yardım eden futbolcuları ilk on birde tercih etmeliydi.

Manchester City açısından maça bakacak olursak bir defansif orta sahalı 4-3-3 ile oynadılar. Forvet hattı Cuma günkü Liverpool takımından daha az yer değiştirdi diyebilirim ama beklerin sürekli bindirmesi ve oyuncuların oldukları yerde durmaması yeterince alan oluşturdu. Zaten top onlardayken West Ham United’ın yukarıda saydığım oyuncularının defansa yardım etmemesi Manchester City için işleri iyice kolaylaştırdı.

Sonuç olarak West Ham United’ın özellikle orta sahada alan savunması konusunu gözden geçirmesi gerek. Pellegrini iyi bir teknik direktör ve West Ham United’ı daha iyi bir takım haline getirebileceğine inanıyorum. Manchester City topla fazla ve verimli oynadı ama onların nasıl olduklarını görebilmek için daha erken.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.