Leipzig 3-0 Tottenham: Tempoluların Oyunu

Leipzig tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalmayı başardı ve Nagelsmann Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalan en genç teknik direktör ünvanının sahibi oldu.

Dizilişler ve Taktikler

Leipzig 3-4-3 dizilişiyle oynadı. Werner sol kanatta, Nkunku sağ kanatta ve Schick santrfordaydı. Tabi şunuda belirtmek lazım ki bu üç forvet oyuncusu kendi aralarında değişimler yapıp son derece hareketli bir şekilde oynadılar,yerlerinde sabit durmadılar. Orta sahanın merkezinde Sabitzer ve Laimer vardı ama Sabitzer Laimer’e göre biraz daha önde oynadı. Tottenham da maça 3-4-3 dizilişiyle çıktı. Alli sahte 9 olarak oynadı. Moura ve Lamela Alli’ye yakın oynadılar ve rakip stoperlerle 3’e 3 eşleştiler. Orta sahanın merkezinde Lo Celso ve Winks oynadı. Lo Celso Winks’in biraz daha önündeydi ve ataklara yön vermeye çalıştı.

Maç Hakkında

Leipzig ilk yarıya büyük bir baskıyla başladı ve maçın 10. dakikasında Sabitzer’in golüyle öne geçtiler. Sonrasında baskı devam etti ve Aurier Angelino karşısında çok zorlanmaya başladı. İkinci golde topu sektirdi ve Angelino’nun açtığı ortada Sabitzer kafa vuruşuyla 2. golü attı. İkinci golden sonra tempoyu düşürdüler ve ilk yarının sonlarına doğru Tottenham maçı biraz dengeledi. İkinci yarıda tamamen kontra arayışında olan bir Leipzig vardı. Tottenham topu almış olmasına rağmen hiç pozisyon üretemedi. Fiziksel olarak çok ezildiler. Topu ileri taşıdıkları anda inanılmaz bir dirençle karşılaştılar. Üstüne üstlük orta sahanın merkezinde iki kişi olduğu için kontraya yakalandıklarında geride az adamla kaldılar. Alli, Moura ve Lamela topu ileride saklayıp takım arkadaşlarına pozisyon oluşturabilen oyuncular değil ve bu yüzden fiziksel olarak tamamen ezildiler. Hava toplarının da yalnızca %26’sını kazanmış olmaları bu durumu biraz açıklar nitelikte. Leipzig takımı kazandığı toplarda direkt olarak karşı kaleye giden bir takım olduğu için rakip takımın da tempolu bir orta sahasının olması gerekiyordu. Winks ve Lo Celso bu konuda çok iyi oyuncular değiller. Bir dikkat çekici istatistik de top çalma istatistiği. Leipzig takım olarak 32 top çalma ile oynadı ve orta sahanın merkezindeki Laimer 8 top çalma ile oynadı. Rakibe o kadar iyi pres yapıp o kadar iyi bir direnç ortaya koydular ki alan Tottenham için çok daraldı ve topu kaybetmeleri de son derece olağan bir durum oldu. Maçın sonlarında Forsberg’in attığı gol de pastanın üstüne konan çilek oldu.

Sonuç

Leipzig tempolu, direkt futboluyla Mourinho’nun Tottenham’ını çok rahat bir şekilde yendi. Elbette Tottenham’ın çok önemli eksiklikleri vardı ve bir hedef santrforun olmaması onları ileride çok zayıflattı. Orta sahada direnç ortaya koyamamaları da onların işini bitirdi ve hezimete uğradılar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.