Half - Space ve Bek Oyuncusu

Modern futbolda kanat oyuncularının hemen hemen hepsi hangi kanatta oynuyorsa ters ayağı baskın oluyor.

futbol blogger mehmed latif gör

Half- Space ve Bek Oyuncusu


Günümüz futbolunda bir takım atak geliştirirken daha çok rakibin half-space bölgesini yani rakip bek oyuncusuyla stoperin arasındaki bölgeyi kullanmaya çalışıyor. Bu yazımda bu durumun nedenlerine ve sonuçlarına, oluşan sonuçların nasıl çözümleri olabileceğine ilişkin düşüncelerimi paylaşacağım.

Bir bek oyuncusu hangi kanatta oynuyorsa ters ayağı baskın olan bek oyuncusunun o kanatta oynatılması gerekir.

Öncelikle Bilinmesi Gereken

Öncelikle belirtmek lazımki half-space’i savunmak merkezdeki stoperlerden ziyade beklerin sorumluluğundadır. Çünkü stoper eğer kanata doğru fazla kayarsa defansın merkezini boş bırakmış olur. Bir bek oyuncusunun defansif görevi her ne kadar birebir eşleşmede kanat oyuncusunu durdurmak olsada asıl önemli olan yanındaki stoperle arasındaki mesafeyi korumaktır. Çünkü futbol enine ve boyuna göre son derece geniş bir sahada oynanır. Bu yüzden eğer bek oyuncusu rakip kanat oyuncusunu marke etmeye fazla odaklanırsa yanındaki stoperle arasındaki mesafeyi farketmeden açar ve ya açtığı alana rakip orta saha oyuncusu koşu yapar ya da marke ettiği kanat oyuncusu arkasından koşu atar ve bunu gören orta saha oyuncusu aradan rahatça kanat oyuncusuna pas atabilir. Eğer futbol sahası enine bu kadar uzun olmasaydı bek oyuncusu topu kesebilirdi, aynı zamanda boyuna uzun bir sahada topun hızına yetişmesi de imkansızdır. Ve top geçtiğinde kanat oyuncusuna yetişse bile orta saha ile defans hattı arasındaki mesafe birdenbire arttığı için rakip oyuncular rahatça hatlar arasına girebilecektir.

Yukarıdaki resimdede gördüğümüz üzere sağ bek oyuncusu stoperle arasındaki mesafeyi fazla uzun tutunca rakip oyuncu (sarı yuvarlak içinde olan) defans arkasına half-space’den koşu atıyor.

Fakat bek oyuncusu son derece normal olarak kanat oyuncusunun olduğu alana doğru açılma içgüdüsü duyar. Çünkü eğer bahsettiğimiz bek oyuncusu sağ bekte oynuyorsa genelde sağ ayağı baskın olan ayağıdır. Ve savunma yaparken kanat oyuncusuna doğru açılarak baskın olan sağ ayağını rahatça kullanabileceğini bilir ve emin bir şekilde kanata doğru açılır.

Bu baskın ayak meselesini sadece savunma yaparken düşünmemek lazım. Hücum yaparken düşünürsek mesela geriden oyun kurmaya çalıştığını düşünelim. Sağ bek oyuncusu sağdaki taç çizgisine doğru açılacaktır. Böylece alanı genişletmekle birlikte baskın olan sağ ayağını daha rahat kullanabilme olanağı yakalar. Ve rakip kanat oyuncusu ona pres yaptığında önü kapalı bile olsa sol ayağıyla geriye pas atmaktansa (yani zayıf ayağıyla) ileriye doğru sağ ayağıyla (yani baskın olan ayağıyla) uzun pas atmayı tercih eder. Kısacası bir bek oyuncusunun hangi ayağının baskın olduğu birçok önemli getiriyle birlikte götürüyede yol açabilir.

Görüşüm

Benim görüşüm bir bek oyuncusu hangi kanatta oynuyorsa ters ayağı baskın olan bek oyuncusunun o kanatta oynatılması gerektiği. Mesela bir sağ bek oyuncusunun baskın ayağı sol ayağı olmalı. Böylece half-space bölgesini savunmak kolaylaşacaktır. Çünkü bek oyuncusunun baskın olan ayağı stopere daha yakın olan ayağı olacaktır ve bilinçsel olarak yanındaki stopere daha yakın pozisyon alacaktır. Böylece aradaki mesafeyi olabildiğince kısaltacaktır.

Oyunu kanatlara doğru açmak, geriden oyun kurmak konularına gelince bek oyuncuları orta saha oyuncularıyla yer değiştirebilir. Mesela orta sahanın merkezinde sağ tarafta oynayan oyuncu sağ taç çizgisine doğru açılırsa onu marke eden orta saha oyuncusuda onunla birlikte gelmek durumunda olacaktır. Boşalan alanada sağ bek oyuncusu koşu atarsa rakibin kafasını karıştırıp defanstan çıkılabilir. Ya da sağ kanat oyuncusu kendisini biraz geriye atıp rakip bek oyuncusunu kendisine çekerse boşalan alana orta saha oyuncusu koşu atabilir ve sağ bek oyuncusuda biraz merkeze doğru yönelip defans arkasına koşu yapan orta saha oyuncusunun önüne pas atabilir.

Sonuç

Sonuçta artık modern futbolda kanat oyuncularının hemen hemen hepsi hangi kanatta oynuyorsa ters ayağı baskın oluyor. Böylece içe doğru katedip kendi takımındaki bek oyuncusuna alan açabiliyor ve half-space’i daha rahat kullanabiliyorlar. Bu duruma belirttiğim gibi bir tedbir alınması gerektiğini düşünüyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.