Word Press Genel Bakış:

Burada WP Word Press genel hatlarıyla anlatılacak. Sonraki yazımda biraz daha ayrıntıya gireceğim. WordPress dört ana bölümden oluşur. Kısaca bunları anlatalım. Çok karışık gelirse çok takılmayın. Burada sadece genel bir bilgi veriyorum.

Worpress’e giriş yapmak için google’da;

https://sportbmc.com/wp-admin/ adresini yazıyoruz.

(Sizde kendi http://bloğunuz.com/wp-admin)

veya cPanel den (Önceki yazımda anlattığım son adımdan giriş yapabilirsiniz. Bunu tercih edeceğinizi zannetmem.)

cPanel de wordpressi kurduğumuzda yönetici için yazdığımız 

1. Kullanıcı adı veya Email adresini (Username or Email Address) 
2. Şifremizi
(Password)
kısmına yazıyoruz 
Log In e tıklıyoruz.

Yukarıdaki sayfa bizi karşılar. Başta korkunç görünebilir. Zamanla anladıkça alışacak ve çok kolay olduğunu göreceksiniz. Bu ne ya dediğiniz duyar gibiyim.

WP dört ana bölümden oluşur. Kısaca burada anlatalım. Çok karışık gelirse takmayın. Burada sadece genel bir bilgi vereceğim. Türkçe(İngilizce) şeklinde yazacağım. Bazı kelimeler farklı gelebilir. Zamanla alışacaksınız. Endişelenmeyin. Kabaca bakın. Lütfen ardından sonraki yazıma geçin.

  1. bölüm yukarıdan aşağı;

Başlangıç(Dashboard) Bu görünen bölümün tamamını kasteder. Alt başlıklar  Başlangıç(Home) Yine bu bölümü kasteder, Güncellemeler(Updates) Adı üstünde yapmamız gereken güncelleme olduğunda burada sayısını gösterir, buraya tıklayıp gerekli güncellemeleri yaparız.

Yazılar(Posts) Bloğumuzda yazacağımız veya yazdığımız yazılar burada ayarlanır, yazılır, güncellenir. Alt başlıklar Tüm yazılar(All posts) Yazdığımız tüm yazılar burada çıkar, Yeni ekle(New add) Yeni bir yazı ekleyebiliriz, Kategoriler(Categories) Yazılarımızı kategorize etmeye, yeni kategori eklemeye yarar, Etiketler(Tags) Yazılarımıza etiketler ekleyebiliriz,

Ortam(Media) Bloğunuza yerleştirdiğiniz tüm, resim, video, grafik vs. burada görebiliriz, yeni ekleyebiliriz. Alt başlıklar Kütüphane(Library), Yeni ekle(Add new),

Bağlantılar(Links) Blog dışına verilen bağlantıları burada görebiliriz. Yeni bağlantı ekleyebiliriz. Alt başlıklar Tüm Bağlantılar(All links), Yeni ekle(Add new), Bağlantı kategorileri(Link categories)  

Sayfalar(Pages) Bloğumuza yazacağımız yazıları buradan ayarlarız Alt başlıklar Tüm sayfalar(All pages), Yeni ekle(Add new),

Yorumlar(Comments) Sitemiz için yapılan veya sizin yaptığınız yorumların tümüne buradan ulaşabiliriz,

Görünüm(Appearance), İşte  burası sitemizi süsleyeceğimiz yer. Alt başlıklar Themes(Temalar) Bloğun iskeletini oluşturacak altyapıyı belirleyeceğimiz tema oluşturur, Özelleştir(Customize)  Sitemizin görünümü bir çok ayara buradan ulaşabiliriz; Başlık, Altta görünen yazılar, Menüler vs., Bileşenler(Widgets) Sitelerin sağ, sol, üst ve altta yapılan genel ayarlar, Menüler(Menus) bloğumuzda görünmesini istediğimiz menüler buradan ayarlanır, Tema düzenleyici(Theme Editor) Kodların olduğu bölüm. Mecbur kalmadıkça girmeyeceğimiz yer.

Eklentiler(Plugins) Farklı eklentiler ekleyerek sitemizle ilgili ince ayarları, süslemeleri, güvenlik, dil vs eklemeler yaparız. Alt başlıklar Yüklü eklentiler(Installed plugins), Yeni Ekle(Add new), Eklenti düzenleyici(Plugin Editor),

Kullanıcılar(Users) Bloğunuza kimlerin erişebileceği ve bunlarla ilgili ayarlar burada. Alt başlıklar Tüm kullanıcılar(All Users), Yeni ekle(New add), Profiliniz(Your Profile).

Araçlar(Tools) Alt başlıklar Mevcut Araçlar(Available Tools), İçe Aktar(Import), Dışa Aktar(Export), Site Sağlığı (Site Health), Kişisel Verileri dışa Aktar(Export personel data), Kişisel Verileri Sil(Erase Personel Data).

Ayarlar(Settings) Alt başlıklar Genel(General), Yazma(Writing), Okuma(Reading), Tartışma(Discussion), Ortam(Media), Kalıcı Bağlantılar(Permalinks) , Gizlilik(Privacy).

Menüyü daralt(Collapse menu)  1 no ile gösterdiğimiz bölümü daraltır sadece iconlar kalır.

Temel olarak 1.bölüm bunlardan oluşur. Ancak blog geliştikçe yeni eklenenler olur. Şimdilik  kafamız karışmasın diye bu kadar yeterli sanırım. 

2. Bölüm: Bu bölüm soldan sağa;

Site Adı (Sportbmc) alt başlık olarak Siteyi görüntüle(Visit Site), Site görüntiülendikten sonra (Sportbmc) nin alt başlık olarak Başlangıç(Dashboard), Temalar(Themes), Bileşenler(Widgets), Menüler(Menus).

Özelleştir(Customize), bu kısım ayrıca anlatılacak. 4b

Günceleme(Updates),

Yorumlar(Comments), +Yeni(New) Alt başlık olarak Yazı(Post), Ortam dosyası((Media) Sayfa(Page), Bağlantı (Link), Kullanıcı(User), 

Buradaki başlıklar dikkat ettiyseniz 1. bölümde de geçmişti. Yani WP de farklı yerlerden aynı işlemleri yapabiliyoruz.

 

3. Bölüm: Tüm değişiklikleri yapacağımız genel bölge. (Orta bölüm)

4. Bölüm: Yönetici adı(sportbmc), Profilimi düzenle(Edit my profile), Çıkış Yap(Log out). 

5. Bölüm: Arama(Search) butonu.

Burada WP Word Press genel hatlarıyla anlatıldı. Sonraki yazımda biraz daha ayrıntıya gireceğim. WordPressin dört ana bölümü kısaca anlatıldı.

KULLANICI, HESAP, GÜNCELLEME AYARLARI

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.