LDSF Farklı Bak Farklı Gör

Sınıfta yıllarca denediğim bir şeyi sizlerle paylaşmak isterim. Sırayla öğrencilere saatimi göstererek saatin kaç olduğunu sordum. Herkes tabii ki saatin kaç olduğunu söyledi. ‘Peki saatimin markası neydi?’ dediğimdeyse ya  bir şey diyemediler ya da kafadan marka attılar.

Buna algıda seçicilik de diyebiliriz.

Adı ne olursa

Adı ne olursa olsun, olaylara farklı açılardan bakabilme bize farklı pencereler açabilir. Başkalarının göremediklerini görmemizi sağlar. Tabii sizin gördüklerinizi göremeyenler için alay konusu da olabilirsiniz.

Bazıları daha ileri gidip toplumdan tecrit edebilir. Galileo bu yüzden engizisyon mahkemesinde yargılanmadı mı? Birçok insan fikirleri yanlış anlaşıldığı için cadılaştırılıp yakılmadı mı? O zaman farklı bakmasak daha mı iyi acaba? Farklılıklar içimizde mi kalsın? Kendimizi inkar mı edelim? Eğer büyük düşünürler farklı bakmasalardı olaylara, sanırım bugün ulaşılan medeniyet seviyesi olmazdı.

Çocukları gözlemleyİn

Çocukları gözlemleyin, o kadar farklı fikirler ortaya koyarlar ki şaşar kalırız. Siz gözleri kategorilere ayırırsınız mavi,ela, siyah … diye. Çocukta  öyle bir kategori olmadığı için şöyle diyebilir: ‘Göz mavi değil’, göz bebeği yanındaki beyazlığa dikkatinizi çeker. Farklı dilden ve ırktan üç beş çocuğu buluşturun, oynamaları için çok zaman geçmez. Bazen çevre bazen biz onların bu farklı bakış açılarını istemeyerek de olsa azaltır ve hatta yok ederiz.

 

Farklı bakabİlmek alternatİf çözümler üretmeye yarar.

Farklı bakabilmek alternatif çözümler üretmeye yarar. Etrafımda farklı düşünüp sorulara, problemlere, sorunlara alternatifler üreten tanıdıklarım hep oldu. İyilik adına yapılan bu fikirler hep iyilik doğurdu. Belki bu yazıyı yazmamda ilham kaynağı da bunlardır.

Tabii fikir olsun diye bilip bilmeden bir şeyler söylemek de ayrı bir gülünçlük vesilesi olur. Sadece kendilerini etraftakilere karşı komik duruma düşürürler.  

 

Ben de ‘farklı bak ve farklı gör’ – ‘look different see further’ başlıklı videolar hazırladım. Aşağıdaki linkten beğeninize sunuyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.