En iyi araba filmleri

Arabalardan, motor ve egzoz sesinden hoşlananların filmleri.

En iyi filmler

1. Gran Torino (2008)

Dostluk ve komşuluğun anlamı nedir?

Clint Eastwood’un yönettiği ve oynadığı bir gerilim, dram filmi.

Başrollerde ayrıca Bee Vang, Ahney Her yer alıyor.

Gran Torino filmin’de, emekli, geçimsiz yaşlı Walt Kowalsky olarak görürüz Clint Eastwood’u, Yaşlı Walt çocuklarından ayrı bir Kore mahallesinde yalnız yaşamaktadır. Oğulu da başka bir otomobil firmasında üst düzey çalışandır.

Walt’ın Ford marka Gran Torino otomobili var. Garajında duruyor. Özenle ilgileniyor. Arasıra gezintiye çıkıyor. 

Garajında yıllardır özenle bir araya getirdiği aletleri var. Belki benimde böyle hayallerim olduğu için bu kısım çok cazip geldi.

Hala savaşın olumsuz etkilerinden kurtulamamıştır. Film sadece araba filmi değil duygu yüklüdür. Amerikalı Walt ile  Koreli komşusu Thao arasında gelişen arkadaşlığı konu ediniyor. Tabi bu arkadaşlık kolay başlamaz. Filmin asıl konusu Walt’ın çok değer verdiği emekli olduğu Ford fabrikasından hatıra, 1972 model Gran Torino etrafında örgülenir.

Kimseye; dine, ırka, kabileye, kişiye  şartlı yaklaşmamayı gösteren filmde bu gözler önüne serilir. İnsanların birbirlerine duydukları ihtiyaçları, komşuluk ilişkileri gözler önüne seriliyor. Olaylar ilerledikçe Thao’nun akrabaları ile Walt arasında sıcak ilişkiler oluşur. Dillerini, adetlerini bilmediği bu insanlar gün gelir kendi çocuklarından daha yakın hale gelir. Aralarında benzersiz bir bağ oluşur. Olayların akışı sizi öyle içine çeker ki koltuğuna yapışır filmi sonuna kadar merakla izlersiniz.  Clint Eastwood yönetmenliğini ve oyunculuğunu konuşturur. Yaşlı kurt bu yaşında süper film çıkarmış. Mutlaka izleyin. İyi seyirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.