Her yıl 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü olarak kutlanmaktadır. Her gün karşılaştığımız, selamlaştığımız dost canların bir gününün olması öyle güzel ki! Sokaklarımızın nefesi varlıkların korunması için bizlere düşen epeyce sorumluluk var elbette. İşte bugün onları yeniden hatırlamak, bize arkadaş olan canlıların korunması adına görevlerimizi yerine getirme bilincine ulaşmak için büyük bir fırsat.

Dünya Sokak Hayvanları Günü 2010 yılından beri kutlanmaktadır. Hollanda’da sokak hayvanı vakıfların girişimiyle bu önemli gün kutlanmaya başlanmıştır. Elbette bu dünya sadece bize ait değil. Doğanın bir parçasıyız biz de ve özellikle hayvan dostlarımız bu gerçeği en yakından paylaştığımız varlıklar.

Sokağın köşesinden çıkan bir kedi, parkta oturduğunuz bankta yanınıza gelip sevgiyle başını uzatan bir başka tüylü can, sokağınızın kendine uygun bir yerini evi bellemiş, adeta bekçilik yapıp sizi koruyan bir köpek.

Onlar olmadan sokaklar boş, caddeler ıssız olmaz mıydı? O zaman onların varlığına saygı göstermek, ihtiyaçlarını karşılamak için uğraş vermek ve onları korumak hepimizin görevi. Unutmayalım, doğaya verilen tahribat, insanlığa verilen tahribattır. Hayvanların dünyada en sadık dostlarımız ve yardımcılarımız olduğunu yürekten kabul edelim. Sadık dostlarımızla sevgi dolu yarınlara!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.