Doğal Besin Kaynağı İncir

İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan doğal bir besin ve enerji kaynağıdır.

Günde 100gr. kuru incir yenirse yaklaşık olarak bedenin günlük ihtiyacı olan kalsiyumun %17’si, demir ve magnezyumun %30’u, fosforun %20’si, B1 vitamininin %5’i ve B2 vitamininin %4’ü alınmış olduğu söylenir.

Yüksek tansiyonu düşüren kuru incir kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum mineralinin iyi bir kaynağı olduğu belirtilir. İçerdiği yüksek oranda liflerle, bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasına yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önlemede etkili kuru incirde bulunan çözünür ve çözünmez posa bağırsak fonksiyonlarını da destekliyor. İncir bağırsakta var olan iyi bakterileri besleyen ve sindirim sağlığını destekleyen prebiyotikler içerdiği belirtilir.

Bedeni bakterilere karşı korumayı destekler. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci artırır. Bağışıklık sistemini geliştirir.

Kemik ve dişlerin  oluşumu ile sağlıklı olmalarında etkendir. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

İncir, içerdiği benzaldehit adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler. Kansere karşı etkili olur. Kanserle savaşta yardımcı olan İncir zengin bir polifenol kaynağıdır. Polifenoller, insan vücudunu oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlardır.

Vücuda kuvvet ve enerji verir.

Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir.

Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Nezle ve bronşite faydalıdır.

İncir yaprağı özütünün insüline bağımlı diyabetik hastaların ihtiyaç duydukları insülin miktarını azalttığı görülmüştür. Şeker oranı yüksek olduğundan incir tüketirken abartmamalıdır.

İNCİRİN ANAVATANI

Anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya olan, ağaç türü ve bu türün meyvesidir. İncir, dutgiller familyasına dahil olan incir cinsinin içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren nadir bir bitkidir. İncir ağacının çiçeği yoktur.

İNCİR En İlginç Yönü arıyla tozlanması

İnciri ilginç kılan en önemli yönü doğal döllenme ile meyve vermesidir.

Erkek incirler ve dişi incirler ayrı ayrı ağaçlarda bulunmaktadır. Genel olarak tozlanma rüzgarlarla (anemofil) olmaktadır. Fakat bunun daha sistemli olması için döllenmeye ilek arıcığı (Blastophaga psenes) denilen ve erkek incirlerinde simbiyotik halde yaşayan bir böcek aracı kullanılmaktadır. İleksiz ürün verimi düşer.


Ürün vermek için mutlaka döllenmeye ihtiyaç gösterenler arasında (Sarılop, Bursa Siyahı, Sarı Zeybek, Morgüz vb.) türleri vardır.

Örneğin Aydın’ın Sarılop incirleri meyve vermek için mutlaka döllenmeye ihtiyaç gösteren incir tiplerindendir.  Dölleme durumu ile ilek arıcığı arasındaki biyolojik ilişkiler, biyolojinin en karışık ve hayret verici örneklerinden birini teşkil eder.

Bir meyve ürününden çıkan ilek arısının, bunu takip eden meyve ürününe veya dişi incirdeki meyve ürünlerine gittikleri bu zamanda, yani dişi çiçeklerin döllenme olgunluğuna varmış bulundukları aşamada, incir meyveleri istekli (receptif) dir. Yani ostiolü kapayan pullar kalkarak ağzı açılmakta ve bu olgunluk zamanında meyveler (çiçek tablası) sakızımsı bir koku yaymaktadır. 

İlek arısının henüz pulları iyi açılmamış incirlere zorla, kanatlarının kopması pahasına girmesini bu kokuya yorulabilir.

Mevsimin seyrine göre Haziran başı veya Haziran ortalarında iri fındık boyutuna gelen ve parlak bir görünüm kazanan incir meyvelerine birer hafta ara ile iki defa ilek atımı yapılmalıdır. Bunun için Aydın ilinde ilek pazarları kurulur.

İki haftanın sonunda işi biten ilekler toplanarak imha edilmelidir. 

Erkek incirlerin dişi incir bahçelerinde yetiştirilmesi uygun değildir çünkü bu durumda kontrolsüz bir döllenme olması sebebiyle meyve kalitesi düşmektedir.

Ülkemiz ilek incirleri varyasyonu açısından da zengindir. Bunlara örnek Elma, Kıbrıslı, Hamza, Konkur, Ak ilek , Kara, Kuyucak  ileği v.b. verilebilir.

Erkek incirlerde aranılacak özellikler şunlardır

Düzgün şekilli olmalıdır; bol miktarda çiçek tozu içermeli, temiz ve sağlıklı olmalıdır ve yeterli sayıda ilek arıcığı bulundurmalıdır. Boğa, ilek ve ebe meyve doğuşları tam olmalı, olgunlaşma zamanı dölleyeceği çeşitle örtüşmelidir; ilek arıcığından başka zararlı barındırmamalıdır.

İncirin 750’den fazla incir türü olduğu söyleniyor. İncirin meyvesi, aslından bir sikonyum; yani çiçek kılıfının büyüyüp etlenmesiyle oluşan tüm ficus türlerine özgü yalancı bir meyve. Tıpkı ayçiçekleri ve çilekler gibi aslında birer çiçek çanağı…

Döllenmesi de ancak yaban arıları sayesinde olabiliyor; her incir türünün döllenmesini sağlayan o türle ortaklık geliştiren bir yaban arısı türü var. Ağaç ve yaban arısı arasındaki bu ortaklık ta 80 milyon yıl öncesine gidiyor. 

Sadece arılar değil, 1200’ün üzerinde canlı türü incirle besleniyor. İncirle beslenirken tohumların da yayılmasını sağlayan bu canlılar arasında kuşlar, meyve yarasaları, primatlar da var… İnciri bu özelliği yüzünden “temel kaynak” olarak gören ekolojistler, incir yok olursa bütün sistemin çökeceğini; binlerce yıl önce olduğu gibi gelecekte de var olabilmemiz için incirin kritik bir rolü olduğunu söylüyor.  

AYDIN’DA YETİŞEN BAZI İNCİRLER VE ÖZELLİKLERİ
Yeşil Güz 

Olgunlaşma Dönemi: 10 Ağustos – 5 Ekim

Taze Meyve Ağırlığı: 50-55 gr

SÇKM (%): 21-24

Meyve Rengi: Yeşil 

Meyve İç Rengi: Koyu Kırmızı 

Taze Meyve Verimi(kg/da): 1400-1500

Tüketim Şekli: Taze

Diğer Özellikler: Kurutmalık olarak da değerlendirilmektedir.

Siyah Orak
  1. Ürün: 20 Haziran – 5 Temmuz  (Yellop)
  2. Ürün : 1 Ağustos – 15 (İyilop)

Taze Meyve Ağırlığı: 35-40 gr (Haziran meyvesi)

Taze Meyve Ağırlığı: 30-33 gr (Ağustos meyvesi)

Luru Meyve Ağırlığı: 10-12 gr

Kuru Meyve Rengi: Siyahımsı mor

Meyve İç Rengi: Kırmızı 

Toplam Şeker(%): 62

Taze Meyve Verimi (Haziran)(kg/da): 300

Kuru Meyve Verimi (Agustos)(kg/da): 250

Tüketim Şekli: Taze ve Kuru

Diğer Özellikler: Döllenme istemez.

Sarı Zeybek

Olgunlaşma Dönemi: 25 Temmuz  – 10 Eylül 

Taze Meyve Ağırlığı: 60-65 gr

Kuru Meyve Ağırlığı: 20-22 gr

Kuru Meyve Rengi: Beyaza Yakın Sarı 

Toplam Şeker(%): 64

Kuru Meyve Verimi(kg/da): 300 (Kıraç arazi)

Kuru Meyve Verimi(kg/da): 640 (Taban arazi)

Tüketim Şekli: Taze ve Kuru

Diğer Özellikler: Hasat süresi Sarılop tan 10-15 gün daha kısa olur,meyveleri daha açık renklidir.

Divrek Kara

Olgunlaşma Dönemi: 1 Ağustos  – 10 Ekim  

Taze Meyve Ağırlığı: 47-51 gr

Kuru Meyve Ağırlığı: 14-18 gr

Kuru Meyve Rengi: Siyah

Toplam Şeker(%): 62

Kuru Meyve Verimi(kg/da): 340-360 (Taban arazi)

Tüketim Şekli: Kuru

Diğer Özellikler: Sarı renkli çeşitlere göre yaklaşık 3 kat daha fazla antioksidan aktivite içerir.

Türkiye İncir Araştırma Enstitüsü Tarafından verilen bilgilerdir.

http://araştırma.tarim.gov.tr/incir

Tarih ve mit içinde İncir

Ürdün Vadisi’nde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan ve yaklaşık M.Ö. 9000’lere uzanan fosilleşmiş incir kalıntıları incirin ehlileştirilmiş en eski bitkilerden biri olduğunu söylüyor. Sümer tabletlerinde de incirden yiyecek olarak bahsediliyor.

Kleopatra‘nın inciri çok sevdiğini; firavunların mezarında onlarla birlikte gömülen eşyaların arasında fosilleşmiş kuru incirin de bulunduğunu biliyoruz.

Cennetten gönderilen bir meyve olarak görülüyor incir. Antik Yunan’da incir, Dionysos ile ya da bereket tanrısı Priapos ile ilişkilendirilmiş. Dionysos’un şarapla başı döndüğü bir anda aşık olduğu güzel periyi, incir ağacına dönüştürmüş.

Eski Romalılar da incire değer vermiş ve imparatorlukları boyunca incirin Akdeniz’e yayılmasını sağlamışlar. Roma’nın kuruluş mitolojisinde, bir dişi kurtun Remus ve Romulus’u bir incir ağacının altında emzirdiği ve büyüttüğü anlatılır.

Asya’ya doğru gidersek, Hintlilerin “Mahabharata Destanı”nda Tanrılar Tanrısı Vishnu, aslında kutsal “incir ağacı”dır. “İyi” ve “kötü” bilgisini barındıran incir ağacı, Güney Doğu Asya’da ölümsüzlüğün sembolü; “temiz bir ahlâkın yol göstericisi” olarak da anılıyor. 

Mit dünyasında incir ağacı, zeytin ve üzüm ağaçlarıyla beraber “varlığı” ve “bereketi” sembolize ediyor. İncir ağacının gölgesinde oturmak ya da bunların meyvelerinden tatmak dingin, huzur dolu bir var oluşu tatmak anlamına geliyor.

Hıristiyanlıkta Adem ve Havva’nın cennetten kovulması ve yaratılış efsanesinde incir yaprağı çok geçiyor. İncil’de geçen, “İncirin, hurmanın ve zeytinin bittiği yerde bit” sözü, bu topraklarda yerleşmenin bereketli olacağına dair bir inanışın sonucu. 

Kuran-ı Kerim’de kutsal kabul ediliyor incir. Bir rivayete göre, Hz. Muhammed (SAV) : “İncirden az bile olsa yiyiniz. Çünkü ben cennetten indirilmiş bir meyveyi söylemiş olsaydım, o meyvenin incir olduğunu söylerdim. Zira cennet meyvelerinin çekirdeği yoktur” der… 

Anadolu’da incirle ilgili birçok inanış var: Muğla-Fethiye’de incir ağacının altında uzun süre yatılırsa inme ineceği ya da sakat kalacağına; İzmir, Balıkesir ve Aydın yöresinde incirin yılanı çektiğine ve meyvesi yenmeyen “erkek incir” iğleğin bereket getirdiğine inanılıyor… 

Diğer dillerde KUru incir

Kuru incir

Sun dried figs

Sonnengetrocknete Feigen

التين المجفف

Eguzkia pikuak

Слънчеви смокини

Fíky sušené na slunci

晒干的无花果

Soltørrede figner

Buah ara kering

Päikesekuivatatud viigimarjad

انجیر خشک خورشید

Zongedroogde vijgen

Araw na tuyo ang mga igos

Aurinkokuivatut viikunat

Figues séchées au soleil

მზის გამხმარი ლეღვი

Suhe suhe smokve

सूरज सूखे अंजीर

תאנים מיובשות בשמש

Grian triomaithe figs

Higos secados al sol

Soltorkade fikon

Fichi essiccati al sole

Sólþurrkaðir fíkjur

日干しイチジク

ಸೂರ್ಯನ ಒಣಗಿದ ಅಂಜೂರದ ಹಣ್ಣುಗಳು

Күн кептірілген інжір

Sun кургатылган анжыр

태양 건조 무화과

Têjikên tavê tavêjin

Solem aut ficus aridas

Suszone figi

Saules žāvētas vīģes

Saulėje džiovintos figos

Napon szárított füge

Сушени смокви

Tin imnixxef mix-xemx

Наранд хатаасан инжир

सूर्य सुकेको नेभारा

Soltørkede fiken

Quyoshda quritilgan anjir

Figos secados ao sol

Высушенный на солнце инжир

Fíky sušené na slnku

Анҷир хушк

มะเดื่อตากแห้ง

Інжир сушений сонцем

Günəş qurudulmuş əncir

Latince Adı : Ficus carica
Familya : Moraceae

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.