Copa America 2019

Arjantin, Kolombiya ile oynadığı son on bir maçı da kaybetmemiş bir şekilde sahaya favori olarak çıktı ama bu sefer ağır bir mağlubiyet aldı. Şanssızlar mıydı, yoksa modern futbola uyum sağlayamamışlar mıydı? Gelin hep beraber bu soruya yanıt arayalım.

Futbol blogger Mehmed latİf Gör

              Copa America 2019

16.06.2019

Arjantin-Kolombiya

0                   2

Copa America 2019 Arjantin Kolombiya Maçının yorum ve analizi. Arjantin, Kolombiya ile oynadığı son on bir maçı da kaybetmemiş bir şekilde sahaya favori olarak çıktı ama bu sefer ağır bir mağlubiyet aldı. Şanssızlar mıydı, yoksa modern futbola uyum sağlayamamışlar mıydı? Gelin hep beraber bu soruya yanıt arayalım.

 

Öncelikle iki takımda 4-3-3 ile oynamıyor. İki takımında özellikle forvet hatlarında  değişiklikler görüyoruz.

Arjantin

Arjantin ile başlayalım. Oyun kurarken Messi serbest bir şekilde oynuyor ve sağ merkez orta sahadaki Lo Celso sağ kanadı da kullanıyor. Ama savunma pozisyonuna geçildiğinde sorunlar başlıyor. Messi santrfor pozisyonuna, Agüero da onun arkasına geçiyor. Böyle olunca Kolombiya geriden oyun kurmakta çok fazla zorlanmıyor zira Messi de Agüero da Kolombiya’nın defansif orta sahalarını tutmakla uğraşmıyor. Lo Celso hem sağ kanadı hem de orta sahayı savunmak zorunda kalıyor. Bu da orta sahada rakip için daha da fazla boşluk oluşmasını sağlıyor.

Kolombiya

Kolombiya’da ise oyun geriden kurulurken Cuadrado bazen sağ beke geliyor ve normalde sağ bek olan Medina daha da ileriye açılıyor. Topla Arjantin ‘in yarı sahasında oynuyorlarken James Rodriguez serbest oynuyor ve Cuadrado sağ kanada geçiyor. Top rakipteyken normal dizilişlerine dönüyorlar. Arjantin’e geriden oyun kurdurmamak için ileride agresif bir şekilde basıyorlar ve başarılı da oluyorlar ki bu çok normal çünkü Arjantin’in kalecisi Armani’nin ayakları iyi değil(neredeyse bir pozisyonda bu yüzden gol yiyeceklerdi) ve Arjantin’in en iyi savunmacısı olarak gösterebileceğimiz Otamendi’nin ayakları da çok  iyi sayılmaz.

Bunların dışında Arjantin dengeli bir şekilde atak yaparken Kolombiya’nın sol kanattan daha fazla geldiğini görüyoruz. Bunun nedeni ise Messi’nin sağ kanattan ziyade ortada durması. Aynı zamanda Arjantin, Kolombiya’ya göre fiziksel açıdan daha kötüydü ve orta sahayla forvet hattı arasında uyumsuzluk var.

Goller

Gollere gelecek olursak ilk golde James  orta sahanın sağından sol kanattaki Muriel’e uzun harika bir pas attı. Muriel, Saravia’yı bire birde yakaladı ve onu geçip kalenin uzak köşesine harika bir gol attı.Eğer Arjantin’in sağ bekini destekleyen bir oyuncu olsaydı Muriel en azından Saravia’yla bire bir kalmazdı ve gol olmayabilirdi. İkinci goldeyse sağ kanadın olmamasının getirdiği sorun kendini tamamen belli ediyor. Kolombiya’nın kendi yarı sahası içinde sağdan kullanılan taç atışında oyuna sonradan dahil olan Zapata topu alıp Arjantin oyuncularının arasından sıyrılıp oyunu sol kanada açtı. Muriel topla ilerledi ve Lerma’nın bindirmesini bekledi. Böylece ikiye bir duruma geldiler. Muriel topu Lerma’nın önüne bıraktı ve Lerma yerden Zapata’ya kesti, Zapata golü attı.

Maçın Sonu

Sonuç olarak artık modern futbol takımların on bir kişiyle savunma yapmalarını ve on bir kişiyle hücum yapmalarını istiyor. Elbette Messi harika bir oyuncu ama bir futbolcunun maça verebileceği direkt katkı %10’dan daha az.Yani bir oyuncu için takım düzenini bu kadar değiştirmek son derece hatalı. Arjantin’in daha iyi bir kadrosu vardı ama Kolombiya maçın her anında on bir kişiyle oynadı. Tabi ki ben daha on sekiz yaşındayım ve Lucas Scaloni benden çok daha tecrübeli ama bence en azından Messi’yi sahte dokuz olarak oynatıp sağ kanada defansa da yardım edebilecek bir oyuncu almak gerek. Böylelikle savunmada en azından 10 kişiyle oynarlar.  

2 thoughts on “Copa America 2019 Arjantin Kolombiya Maçı”

  1. I see you don’t monetize sportbmc.com, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month with new monetization method.
    This is the best adsense alternative for any type of website
    (they approve all sites), for more details simply search in gooogle:
    murgrabia’s tools

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.