FUTBOL BLOGGER MEHMED LATiF

Bundesliga 2019/20 16/08/2019

Fc Bayern Munchen 2 – Hertha Berlin 2

Bundesliga’nın açılış maçında Bayern Munchen beraberlikle yetinmek zorunda kaldı. Bunun yazımda bu beraberliğin nedenlerine bakacağız.

Öncelikle Bayern Munich maçta 4-2-3-1 dizilişini tercih etti. Önde Hertha Berlin’e karşı çok iyi pres yaptılar ve bu sayede birçok fırsat elde ettiler ama bu fırsatları hep harcadılar. Hertha Berlin 3-5-2 ile oynuyordu. Önde pozisyon alarak Bayern Munchen defansının oyun kurmasını engellemeye çalıştılar ve fena iş çıkarmadılar. Ama topu kazandıktan sonra topu çok basit kaybettiler. Böylece rakibe birçok atak fırsatı sundular. Rakibi kendi sahalarında beşli bir savunma hattıyla karşılamalarına rağmen özellikle kanatta birçok boşluk verdiler. Tabi bu durumun ana nedeni Bayern Munchen’da beklerin sürekli bindirmesi ve rakip bekleri ikiye bir pozisyonda yakalamaları. Hertha Berlin savunmasında Klüner birçok kritik yerde iyi kademeye girdi ve bire birde başarılıydı.

Kazanma veya kaybetme de temel faktör

Bana kalırsa Bayern Munchen’in maçı kazanamamasındaki temel faktör oyuncuların topu bir türlü kaleye sokamaması. Kanat oyuncuları Coman ve Gnabry hızlı ve etkili çalım atabilen kanat oyuncuları ama bitiricilikleri son derece zayıf. 

Son bölge tercihleri geliştirmeliler. Elbette buna ek olarak önde presi geliştirmeliler, geriden oyun kurmayı geliştirmeliler. Bazen orta sahada oyun kurarken çok basit top kayıpları yapıyorlar. Orta saha oyuncularının oyun kurarken daha dikkatli olması lazım. Aslında bu maçta Hertha Berlin öyle aman aman bir savunma yapmadı ama Bayern Munchen çok fırsat kaçırdı. Özellikle Gnabry ve Coman’ın son tercihlerini geliştirmeleri lazım. Bence bu Kovac’ın görevi. Htırlarsak Sterling Mnachester City’de Guardialo takıma gelmeden önce pek zeki bir oyuncu değildi, sadece iyi çalımatabilen ve hızlı bir oyuncuydu ama Guardialo Onu bitirici, zeki bir oyuncuya çevirdi. Aynısını Kovac’ın da yapabileceğini düşünüyorum. Buna ek olarak Toliiso’nun da bitiriciliğini geliştirmesi lazım. Eline birçok fırsat geçti ama onları tepti.

Bayern Munchen yönetiminin ofansif anlamda yeni transferleri geciktirmesinin bedelini takım ödedi çünkü Kovac’ın yedek kulübesinde ofansif hamle yapabileceği oyuncu sayısı şu an son derece az.

Savunma

Özetleyecek olursak Bayern Munchen kendini geliştirecektir ve bu skor bence aldatıcı. Hertha Berlin kötü savunma yaptı desem ağır bir eleştiri olur ama çok iyi savunma yapmadılar. Topla oynama konusunu da geliştirmeleri lazım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.