BALKONUM

En güzel balkon orada vakit geçirebildiğimiz yerdir. Hepimiz balkonda oturmayı severiz. Fakat biraz itilmiş durumdadırlar. Bazen depo olarak kullanırız, işe yaramaz malzemeleri attığımız. Ya da fazlalık gördüğümüz her şeyi attığımız. Çok göz önünde olmadıklarından belki. Böyle olunca ne oraya çıkmak isteriz. Ne de orada oturmak ve vakit geçirmek isteriz.

Balkonumuzu gerçek bir yaşam alanına çevirmek elimizde. Bakalım ne yapabiliriz. Çok para harcamadan. Az bir gayretle ne yapabiliriz? O halde önce burayı temizlemekle başlayalım işe. Sonra sade bir boya atalım üzerine. Bu kireç bile olabilir. 5-10 tl ye halledebiliriz. Abartmayalım bunu. Sebebini birazdan anlatacağım. Ancak demir parmaklıklar varsa önce zımparalayıp astar atalım, arkasından da yağlı boya ile boyayalım. Bunları yaparken kasmayalım. Boş kaldıkça yapalım. eğlenelim boyarken de. Acele etmeyelim. Her geçen aşama da balkonumuzun geldiği noktayı gördükçe bu bize mutluluk verecek. Bu heyecanı an be an yaşayalım.

KÜÇÜK BALKONUMDA KEYİFLİ ANLAR

Mesela burada görüldüğü gibi basit bir tahtayla iki tabure bile keyifli bir yer haline getirebilir başlangıçta. Bir bar görünümü verilebilir.

Video ile Yarım Daire Katlanır Masa Yap

Aşağıda verdiğim bağlantıda yer alan videoyla yarım daire ve katlanır bir şekilde nasıl tahta yerleştirilir bakabilirsiniz. Bu şekilde hem yer kazanmış olacak hem de istediğiniz an oturup keyfini çıkarabileceğiniz bir balkon oluşmuş olacak. Ağaç seçimi önemli. Yağmur suyuna dayanıklı olmalı bu yüzden çam ağacı, kayın ve meşe ağaçlarını tercih edebilirsiniz. Genelde kavak satarlar. Aman ha. Şişer ve dayanıksız olur. Mutlaka vernikle veya başka koruyucularla bu tahtaları kaplayalım.

NASIL YAPARIM? nereden alırım?

Balkon demirlerine vidalamayı düşünüyorsanız altıgen başlı ahşap vidası kullanarak 2 adet destek kirişini karşılıklı sabitleme işlemi yapın. Destek kirişi ile vidalar arasında rondelalar yani yuvarlak pullar yerleştirin. Her iki tarafa da pul yerleştirin. Tahtaların zarar görmemesi için sabitleme deliklerinin önceden delmelisiniz. Masayı da İkea‘dan hazır alabilirsiniz. Ancak satılan duvara monteye göre tasarlanmış. Ufak bir değişiklikle demir parmaklıklara takılabilir. Minimum masrafla güzel bir mekan oluşmuş olur.

Daha fazlası bütçenize kalmış

Duvarlar bence önemli. Balkona farklı bir hava katacağı muhakkak.

DUVARLAR

Duvarlara birşeyler yapmak gerek

Evet duvarlara neler yapabiliriz. Bir bakalım. Duvarı tamamen kaplayacak şekilde fakat belli aralıklarla tahtalar kullanacağız. İstersek önce dik ince tahtalar keyfimize göre, sonra da üzerine yine canımız istediği şekliyle yatay tahtalar yerleştiririz. Daha sonra çiçekler, süs eşyaları asarak şenlendirebiliriz duvarımızı. Tavana da devam edebiliriz. Doğal bir görüntü elde ederiz. Aynı zamanda bir şeyler asabiliriz. Resimlerde görüldüğü gibi.

Güzel bir sonuç için balkonun tahta yerleştireceğimiz kısımlarının nem almadığından emin olmalıyız. Yoksa emeklerimiz boşa gider. Tahtaları yerleştirirken çivi kullanmamalı. Duvara yerleştireceğimiz tahtaları(dik olan tahtalar) matkapla delip sonra dübellerle duvara vidalamalıyız. Eğer üzerine tahta yerleştireceksek(yatay tahtalar) önceden dik olan üzerine delikler açıp pullarla vidalamalıyız. Böylece çirkin görüntü oluşmaz ve sağlam olur. 

keyifli bir ortam

Bence bayağı keyifli bir ortam oluştu. Ne dersiniz? Bu tahtaları nereden alacağız. Öncelikle sanayi de doğrama işi yapan kişilerden almakta fayda var. ölçüleri net belirlersek bize istediğimiz ölçü de kesip verirler. Bu bize daha ucuza mal olur. Sonra vernik atabiliriz üzerine. Bu şekilde tahtalar hazır olarak ta satılıyor. Sadece maliyet artabilir. Amacımız hem uygun fiyata hem güzel sonuç elde etmek. 

Bu şekilde duvarda kullanacağımız malzemeyle yapılmış bir sandık çok işimize yarar. Su geçirmez kapağı olursa tüm minderleri içinde toplar. 

Kullanacağımız tahtalar (Kaplayacağımız duvara göre dikey, yatay) Arada bırakmayı düşündüğümüz boşluklara dikkat ederek ölçülmeli. Ölçüm işine su sıçramalarına karşı yerden belli bir yükseklikten başlamalı.

GEREKLİ ALET VE MALZEMELER:

 • Tahtalar 
 • Şerit metre ya da katlanır metre
 • Elektrikli matkap
 • Çekiç
 • Emniyet gözlükleri
 • Testere
 • Dübeller
 • Vidalar, Civatalar
 • Menteşeler
 • Elektrikli Tornavida

Bundan öte yapılanları abartı bulurum. Hatta çok fazla süslerle doldurmak balkonu boğar diye düşünüyorum.

Bence Yapmayın

Lütfen

Bence balkonu boğmuş hamak. Hem duvara yazık. Duvar üzerinize gelebilir. Çok güçlü malzemeyle tutturulmuş olmalı muhakkak. Yine de tartışılır.

Eğer balkonunuz tamamen kapalıysa zemini tahtayla veya yeşil suni çimle kaplayabilirsiniz. Eğer açıksa, cam balkon vs. yoksa  hiç tavsiye etmem doğrusu. Temizlik, yağmur,…

Başka Çılgınlıklar

Çılgın ama yine de güzel görünüyor. Cennette belki.

Bu bana bayağı çılgınca geldi.

 1. Etrafı açık hiç toz, yağmur vs. gelmeyecek mi?
 2. Çocuk taşları dağıtmadan oynayacak.
 3. Her şey on numara olsa nasıl temizlenecek? Diyelim herşey yıkanabilir. Su tutunca gidiyor. Nereden bulursun o kalitede ustayı. Su birikmeyecek. Tamamı gidecek suyun. 

Güzel Balkonum

Hoşgeldiniz

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.