FC Barcelona 1   Valencia  2 

Futbol Blogger Mehmed Latİf Gör

Barcelona, favori olduğu maçta iki gol yedi ve gerçekten kötü oynadılar. Geriden oyun kurarken 3-4-3 dizilişiyle oynuyorlardı, Sergio Busquets iki stoperin arasına giriyor ve bekler ileri çıkıyor. Kağıt üstünde 4-3-3 ile oynuyorlar ama sahadaki diziliş tabii ki bundan ibaret değil. Sol kanatta gözüken Coutinho sol kanattan ziyade sol santrfor gibi oynuyor. Böylece Alba’ya kullanabileceği büyük bir alan bırakıyor. Normalde sağ kanat gözüken Roberto daha çok orta sahanın güvenliğine yardım ediyor.

   Valverde’nin Roberto tercihi son derece mantıksız çünkü zaten Barcelona atak yapan takım. Yani o defans hattını geçebilmek için gerçek bir kanat oyuncusunu ilk on birde başlatmalıydı. Roberto’nun sağ kanatta oynamasının bir diğer dezavantajıysa ileride Messi ve Coutinho’nun yalnız kalması.

Yani aslında Roberto’nun sağ kanatta oynaması böylesine önemli bir maçta Valencia’ya çok önemli bir koz sağladı, Barcelona daha az atağı sonuçlandırabildi ve böylelikle Valencia’ya daha fazla kontraya çıkma fırsatı tanıdı. Valverde sonradan erken bir değişiklikle Malcom’u oyuna soktu ve Malcom gerçekten Valencia’nın sol kanadını dağıttı ama iş işten geçmiş oldu.

 Valencia 4-4-2 ile iyi savunma yaptı ve Marcelino geçekten takdire şayan bir şekilde Wass ile sağ bek Soler’in yerlerini değiştirdi. Böylece kontraya daha rahat çıkabildiler. İkinci golü de zaten  Soler’in ileri çıkıp topu Rodrigo’ya al da at dercesine yaptığı ortayla buldular. Gollerin ilkinde Roberto, ikincisinde de Alba’nın adamını kaçırmış olması defansif açıdan hiç de iç açıcı değil. Parejo ‘ya da ayrı bir parantez açmak lazım. Orta sahanın kontrolünü çok iyi sağladı ve ikinci golde Barcelona orta sahasının oyundan düşmesini sağladı. Sonuç olarak daha iyi olan taktik kazandı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.